Chojnów

ierwszy zamek jaki stał w Chojnowie była to budowla kasztelańska. Później, w wieku XIV wybudowano gotycką ale z niej został tylko fragment muru.
    Książę legnicki Fryderyk III postanowił odbudować zniszczony najazdem husytów oraz pożarem zamek i na miejscu gotyckiego stawia trzyskrzydłową renesansową budowlę. Wykonawcą został włoski architekt Franciszek  Parr. Jak przystało na obowiązujący w tym wieku styl jest ona bogato zdobiona. Widzimy piękne obramowania okien i portali, na których płaskorzeźby przedstawiają księcia Fryderyka III i jego małżonkę Katarzynę. Ten sam motyw dekoracyjny możemy zobaczyć na zamku w Brzegu, którego budowniczym był także Franciszek Parr.
    Następnie na zamku mieszkała księżna Anna, wdowa po księciu Fryderyku IV. W 1675 roku nowym właścicielem zostaje cesarz Austrii Leopold I a w 1740 jest już w rękach Prusaków.
    Wojna trzydziestoletnia to zniszczenie fragmentu zamku a pożary w drugiej połowie XVIII wieku oraz rozbiórka zrujnowanych skrzydeł powoduje, że z całej budowli pozostaje tylko niewielka część. Jeszcze późniejsze przeróbki i remonty spowodowały, że z renesansowej budowli wiele nie zostało.
    Do dziś dotrwały dwa dwukondygnacjowe skrzydła dawnego zamku oraz część muru obronnego.
    Obecnie w zamku mieści się Muzeum Regionalne.