Po rozwodzie Henryka VIII z Katarzyną Aragońską zaistniała realna groźba inwazji na Anglię Hiszpanów i Francuzów. Aby móc się temu przeciwstawić na południowym wybrzeżu  Anglii powstał łańcuch fortyfikacji takich jak zamki, wały obronne czy wieże artyleryjskie. W odległości około 7 mil na zachód od Dover zbudowano trzy zamki w miejscowościach Walmer, Deal i Sandown gdyż płaska linia brzegowa stwarzała wyśmienite warunki do lądowania obcych wojsk.

Wszystkie trzy bardziej przypominają fortece niż budowane w tym okresie w środkowej Anglii zamki. Główny trzon założenia stanowi okrągły budynek, do którego przylegają półokrągłe basteje. W przypadku zamku w Deal jest sześć dużych dwukondygnacyjnych i sześć mniejszych natomiast bliźniacze zamki w Walmerze i w Sandown miał ich cztery. Stały na nich ciężkie działa, wokół otaczała budowle sucha fosa a bramę od strony lądu bronił dodatkowo zwodzony most.
Budowę wszystkich trzech zamków zakończono w 1540 roku.

W Sandown załogę stanowiło od 18 do 34 wojskowych. W późniejszym czasie zamek służył jako więzienie, następnie został przebudowany. Pożar  a także spowodowane falami podmycie brzegów zniszczyły budowlę i ostatecznie został rozebrany w latach 1863 - 1882 a uzyskany materiał posłużył do naprawy zamku w Walmerze.
To co obecnie można oglądać to jedynie pozostałe kamienie luźno ułożone w miejscu wcześniejszej budowli.

 

 

Plan zamku

 

Obrazy

 

Zdjęcia

Zdjęcie z 1875 roku