Po rozwodzie Henryka VIII z Katarzyną Aragońską zaistniała realna groźba inwazji na Anglię Hiszpanów i Francuzów. Aby móc się temu przeciwstawić na południowym wybrzeżu  Anglii powstał łańcuch fortyfikacji takich jak zamki, wały obronne czy wieże artyleryjskie. W odległości około 7 mil na zachód od Dover zbudowano trzy zamki w miejscowościach Walmer, Deal i Sandown gdyż płaska linia brzegowa stwarzała wyśmienite warunki do lądowania obcych wojsk.

Wszystkie trzy bardziej przypominają fortece niż budowane w tym okresie w środkowej Anglii zamki. Główny trzon założenia stanowi okrągły budynek, do którego przylegają półokrągłe basteje. W przypadku zamku w Deal jest sześć dużych dwukondygnacyjnych i sześć mniejszych natomiast bliźniacze zamki w Walmerze i w Sandown miał ich cztery. Stały na nich ciężkie działa, wokół otaczała budowle sucha fosa a bramę od strony lądu bronił dodatkowo zwodzony most.
Budowę wszystkich trzech zamków zakończono w 1540 roku.

 


Sucha fosa


Zdjęcie u góry - brama wjazdowa i jej wnętrze.


Brama od strony wnętrza


Wejście do zamku prowadzi przez sklepik (widoczne drzwi) a poprzedza je brama ze zdjęcia górnego.


Armaty na bastionach


Widoczna grubość muru bastionu.


Widok zamku z bastionu zewnętrznego, na którym stoją armaty


Jedno z dwóch wejść do wnętrza budowli. To prowadzi do środkowej kondygnacji, z której możemy wejść na wyższe piętro lub krętymi schodkami zejść do podziemi. Do nich bezpośrednio prowadzi drugie wejście znajdujące się kilka metrów dalej.


Główne środkowe pomieszczenie na pierwszej kondygnacji gdzie opisana jest historia tego miejsca.


Zamkowa kaplica


Prochownia


Kominki a raczej ślady po nich


Piec


jego wnętrze


i zewnętrzny wylot.


Wewnętrzna studnia


Podziemia, pomieszczenie pod głównym budynkiem. Widoczne wejście po prawej stronie (za maszyną) prowadzi do następnej, podobnej sali (możemy obejść całość i wrócić do tej sali), natomiast wejście po lewej stronie to widoczny na dalszych zdjęciach korytarz prowadzący do mniejszych bastionów


Takich korytarzy idących gwiaździście jest kilka.


Mniejszy bastion wraz ze strzelnicą wychodzącą na suchą fosę.


Widoczne wyjście to wąski, ciemny korytarz biegnący dookoła bastionów poniżej strzelnic.


Okno na wysokości fosy.


Schody do kilku pomieszczeń na górnej kondygnacji


Korytarz


i pomieszczenia. Wszystko puste, bez żadnych mebli czy innych przedmiotów. Podobnie jest w całym zamku - gołe ściany, pustka a po przejściu wąskimi korytarzykami można stracić orientację i mieć trudności z odnalezieniem wyjścia.


Obrazy

Zamek w 1540 roku - obraz Alana Sorrella


Widokówki

Rok 1907


Rok 1925


Rok 1928