Gizycko

amek zbudowany został w 1285 roku przez zakon krzyżacki na miejscu pruskiego grodu obronnego. Powstał na przesmyku łączącym dwa jeziora Kisajno i Niegocin .W skład założenia wchodził trzykondygnacyjny, podpiwniczony budynek mieszkalny i prostokątny dziedziniec wytyczony przez otaczający zamek mur obronny wraz z fosą. Od strony zachodniej z zamkiem łączyło się podzamcze z zabudowaniami gospodarczymi. W niektórych źródłach data budowy zamku to rok 1340 lub 1341.
  W 1365 roku zamek zdobyty został przez wojska litewskie pod dowództwem księcia Kiejstuta i zniszczony. Lecz Krzyżacy za czasów Wielkiego Mistrza Winricha  von Kniprode odbudowali ważną dla nich warownię. Miał w niej swoją siedzibę zakonny prokurator. 
  Ponownie zamek zniszczony został w 1455 roku tym razem przez wojska polskie lecz i teraz został odbudowany.
  Rozwiązanie zakonu krzyżackiego spowodowało, że budowla przeszła w ręce księcia Albrechta, ostatniego Wielkiego Mistrza Krzyżackiego a na zamku miał swoją siedzibę starosta książęcy.
  W latach 1613 - 1614 miała miejsce przebudowa zamku w stylu renesansowym. W następnych latach zamek przeszedł w ręce prywatne i został rozbudowany. Do istniejącego budynku dostawiono dwa skrzydła mieszkalne a w późniejszym czasie budynek z wieżą.
  W 1749 roku pożar zniszczył część budowli i musiano rozebrać postawione wcześniej dwa skrzydła.
  Budynek z wieżą rozebrany został po drugiej wojnie światowej i do dzisiaj z całego założenia pozostał tylko murowany budynek mieszkalny.
  Południowa część tego budynku uległa zawaleniu w dniu 6 sierpnia 2007 roku, dziura powiększyła się 30 grudnia 2007 roku i 3 stycznia 2008 roku. 
  Zamek jest własnością prywatną i należy do Spółki "Zamek Giżycki", która planuje budowę czterogwiazdkowego hotelu wraz z centrum konferencyjnym. Spółka zamierza odtworzyć wokół właściwego zamku obiekty, które niegdyś tu istniały. Obiekt miałby być oddany do użytku w 2010 roku.