Radlin

amek zbudowany został w latach 1570 - 1592 przez marszałka wielkiego koronnego Andrzeja Opalińskiego. Była to budowla składająca się z czterech skrzydeł, wewnątrz których znajdował się dziedziniec otoczony krużgankami. W północnej części zamku znajdowała się wieża bramna z bramą wjazdową, w południowej natomiast między innymi kaplica zamkowa. W owym czasie budowla ta była jedną z najwspanialszych i największych na Śląsku.
   W rękach rodziny Opalińskich rezydencja była do 1683 roku a od tego czasu należała do rodu Sapiehów. Ci w 1730 roku postanowili przebudować pałac. Rozpoczęte prace nie zostały jednak ukończone z powodu braku środków  finansowych a zadłużeni Sapiehowie musieli oddać przebudowywany obiekt rodzinie Radolińskich. Lecz prace remontowe nie zostały podjęte i budowla zaczęła chylić sie ku ruinie. Dzieło zniszczenia dokonał Władysław Radoliński, który w XIX wieku polecił rozebrać zrujnowany pałac.
  Obecnie ze wspaniałego niegdyś zamku pozostały nieduże fragmenty murów a w założonym w XVI wieku ogrodzie włoskim urządzono cmentarz.