Grodziec Sląski

amek zbudowany został w XIV wieku w stylu gotyckim. Stanął on w miejscu wcześniejszej, drewnianej warowni. W XV wieku należał on do rycerza Pełki z Grodźca, którego następcy przyjęli nazwisko Grodeccy lub Grodzieccy.
  W latach 1542 - 1580 kiedy to jego właścicielami byli Maciej i Henryk Grodeccy zamek został przebudowany w stylu renesansowym. Kolejni właściciele, Larischowie, Marklowscy czy Erdmannowie również zmieniali wygląd budynków wedle panującej w ich okresie mody tak więc z pierwotnego wyglądu zamku niewiele się zachowało /portale, kamienne obramowania okien i kolebkowe sklepienia w dolnej kondygnacji/. Później zamek należał o rodziny Kalischów od 1772 roku, następnie baronów Zoblów von Giebelstadt i hrabiów Zamoyskich.
  W 1927 roku właścicielem zamku był dr. Ernest Habicht, który odremontował budowlę a znajdujące się tam zbiory między innymi bogatą bibliotekę otoczył opieką. Niestety podczas drugiej wojny wszystko zaginęło a z bogatego wyposażenia i zbiorów pozostał jedynie kredens i piec kaflowy.
  Obecnie jest to zbudowana na nieregularnym planie dwupiętrowa budowla z czterospadowym dachem pokrytym blachą. Do budynku przylegają czterokondygnacyjne, prostokątne wieże. Całość otacza park ze starodrzewiem, do którego możemy wyjść z zamku przez werandę i szerokie schody.
   W zamku ma swoją siedzibę Zootechniczny Zakład Doświadczalny.