Gdańsk
amek zbudowany został w połowie XIV wieku przez zakon krzyżacki. Powstał nad brzegiem rzeki Motławy u jej ujścia do Wisły. Składał się z zamku głównego oraz przedzamczy od strony północnej i zachodniej. Budynek główny to czteroskrzydłowy budynek mieszkalny z wieżyczkami w narożach i wysoką wieżą. W nim znajdował się między innymi refektarz, kapitularz, zbrojownia itp. Natomiast na  przedzamczach usytuowano część gospodarczą i znajdowały się tutaj kuźnie, stajnie, składy i magazyny oraz inne zabudowania. Wszystko to otoczone było murem obronnym z wieżami i basztami. Zamek bronił także położonego obok niego portu.
  Lecz stosunki z mieszkańcami miasta Gdańska nie okładały się zbyt dobrze. Zakon chciał wszystko kontrolować natomiast mieszczanom to nie odpowiadało. Gdy Krzyżacy zażądali płacenia cła na towary wwożone i wywożone mieszczanie domagali się zwrotu wydatków, które ponieśli na zaopatrzenie zamku w Malborku po klęsce grunwaldzkiej. Zbrojny spór wisiał na włosku. Gdy Krzyżacy zagrodzili łańcuchem wejście do portu gdańszczanie w odpowiedzi zamurowali bramę zamkową i zaczęli się zbroić. Wówczas komtur gdański von Plauen zaproponował rokowania i dnia 6 kwietnia 1413 roku zaprosił na zamek burmistrzów Konrada Letzkaua i Arnolda Hechta oraz rajcę Bartłomieja Grossa, zięcia Konrada. Wszyscy oni zostali zamordowani a ich ciała wydano dopiero po tygodniu. Rada Miasta i mieszczanie z odkrytymi głowami prosili wielkiego mistrza o przebaczenie lecz ten rozwiązał starą radę i powołał nową.
  Dwadzieścia lat później zamek próbowały zdobyć oddziały wojsk husyckich i polskich lecz próba się nie udała.
   W 1440 roku miasto Gdańsk wraz z innymi miastami i rycerstwem przystąpiło do anty krzyżackiego Związku Pruskiego. Ponieważ polityka zakonu nie uległa zmianie a wyrządzane krzywdy i niesprawiedliwość ciągle rosły wybuchło powstanie. Zaskoczyło ono zupełnie Krzyżaków a w ręce powstańców wpadało coraz więcej zamków. Powstanie zaczęło się 3 lutego 1454 roku w Toruniu. 7 lutego zdobyty został zamek a po nim następne w Golubiu, Starogrodzie, Papowie, Bierzgłowie, Kowalewie, Radzyniu, Rogoźnie, Grudziądzu i Świeciu. 11 lutego poddał się Gdańsk a później Elbląg, Sobowidz i Chojnice następnie Pasłęk, Przesmark, Morąg Nidzica, Działdowo, Ostróda, Bratian, Nowe, Gniew, Starogard, Tczew, Mirachowo i Puck. 28 lutego zdobyto zamek w Brodnicy. Tylko mieszczanie gdańscy zdobyli zamki w Bytowie, Lęborku, Grabinach, Kościerzynie, Skarszewach, Człuchowie i Tucholi. Zdobyty został także zamek w Królewcu. Wielkiemu mistrzowi Ludwikowi von Erlichshausenowi pozostał tylko zamek w Malborku i Sztumie.
  Po zajęciu bez bitwy zamku w Gdańsku mieszczanie przestąpili do jego rozbiórki aby w przyszłości już im nie zagrażał.
  Do dzisiaj z zamku pozostał fragment muru obronnego a także baszta oraz baszta zwana Łabędź. Lecz nie jest to baszta z czasów krzyżackich ale zbudowana w XV wieku i wkomponowana w miejskie mury obronne. Początkowo bowiem baszta była skierowana frontem i strzelnicami w stronę miasta a Rada Miejska upatrując w tym ewentualne zagrożenia zdecydowała się zburzyć starą basztę i w jej miejscu postawiono nową, którą możemy dzisiaj oglądać, tym razem obróconą tyłem do miasta. Wraz ze zburzeniem baszty zakopano także częściowo będącą u jej podnóża fosę.