Rybotycze

  amek zbudowany został w XVI wieku przez rodzinę Kormanickich nad rzeką Wiar w stylu renesansowym.. Założony został na planie czworoboku z okrągłymi narożnymi basztami a za budulec użyto kamienia.
    W późniejszym czasie zmieniali się jego właściciele a byli nimi między innymi Drohojowscy, Stadniccy, Ossolińscy, Sobiescy, Lubomirscy, Radziwiłłowie i Tyszkowscy.
     Zamek pomimo tego, że nie była to wielka budowla w XVII wieku przechodziła częste najazdy i grabieże zazwyczaj skłóconych z właścicielami - sąsiadów. I tak w 1605 roku dowiedziawszy się o śmierci właściciela Jana Tomasza Drohojowskiego zamek najeżdża Jan Krasicki a zaraz po nim Marcin Stadnicki oblega zamkniętą w nim żonę Drohojowskiego. Z braku żywności poddano zamek a najeźdźca przywłaszczył sobie wszystko co w nim było kosztownego. Zabrano więc złoto, srebro, klejnoty, drogie kamienie, kobierce i całe drogie wyposażenie zamku. Przez jakiś czas w zamku przebywa Stanisław Stadnicki zwany Diabłem Łańcuckim po swojej ucieczce ze zdobytego przez Łukasza Opalińskiego Łańcuta.(1609).
    Następny jego właściciel około 1638 roku Mikołaj Ossoliński utrzymywał w nim regularnego żołnierza wybieranego z chłopów pochodzących z jego wsi a szkolonych na wzór niemiecki.
    I tak prawie przez cały wiek XVII po częstych najazdach zamek ulega powolnemu niszczeniu.
    W XIX wieku zamek zostaje rozebrany.
    Obecnie po zamku pozostały niewielkie fragmenty fundamentów.