Oleszyce

  amek zbudowany został w XVII wieku przez rodzinę Sieniawskich. Początkowo była to budowla drewniana założona na planie kwadratu z narożnymi bastionami, głęboką fosą i wałami obronnymi.
    W XVIII wieku dwukrotnie przebudowano stare założenie. Po raz pierwszy w 1713 roku przez Adama Sieniawskiego a później w 1743 roku przez Augusta Czartoryskiego. Następnie zamek przeszedł w ręce rodziny Potockich
  lecz w tym okresie jego zniszczenie było tak duże, że remont dla Potockich był nieopłacalny. Sprzedali więc budowlę Kazimierzowi Potulickiemu. Jego córka, Elżbieta wyszła za mąż za księcia Władysława Sapiehę i zamek w Oleszycach otrzymała jako wiano. Przystąpiono więc do generalnego remontu i dawna budowla odzyskała swój blask.
    Podczas pierwszej wojny światowej rezydencja została ograbiona i opuszczona popadała w ruinę a podczas drugiej wojny światowej uległa spaleniu.
     Obecnie pozostały tylko fundamenty oraz część bastionu od strony rzeki oraz zaniedbany park, który w XIX wieku był wspaniałym, zadbanym ogrodem.

  Na zdjęciu zamek przed zniszczeniem.