Dukla

amek zbudowany został w połowie XVI wieku i był to jednopiętrowy, murowany budynek mieszkalny. Jego budowniczymi byli prawdopodobnie Zborowscy, do których w tym okresie należały te ziemie. Po nich byli Drohojowscy lecz budowla popadała w ruinę. Dopiero gdy przeszła na własność Franciszka Bernarda Mniszcha została w latach 1636- 1638 wyremontowana a w późniejszym czasie dostawiono do istniejącego budynku (16x24 m) drugi mniejszy (7,5x8,3m) a wszystko zostało otoczone fortyfikacjami bastionowymi na planie kwadratu.
  Ponad sto lat później nastąpiła przebudowa, spowodowana być może wcześniejszym pożarem w pałacu. Rozebrano bastionowe umocnienia, dwa z nich przebudowano na oficyny, a od strony zachodniej dobudowano nowe skrzydło. 
  Gdy pałac należał do Augusta Mniszcha stał się jedną z najwspanialszych rezydencji magnackich. Tutaj była największa na tych terenach galeria obrazów słynnych malarzy. Znajdowały się tu między innymi dzieła : Bacciarellego i Rubensa, Poussina i Lampego, w "gabinecie starożytności" podziwiano kolekcje kielichów z czasów stanisławowskich, były także rzymskie mozaiki i wiele innych cennych i unikalnych przedmiotów. Rozwijało się również życie kulturalne i towarzyskie. Wystawiano sztuki teatralne a częstymi gośćmi byli polscy i zagraniczni artyści.