..
..
 Bystrzyca Górna

 
Pałac oraz zabudowania folwarczne z początku XIX wieku znajdują się w środkowej części miejscowości. Pałac wzniesiony został w XVII wieku (o czym świadczą zachowane piwnice). Obecna bryła pałacu pochodzi z połowy XIX w. 

Po wojnie nastąpiła gruntowna przebudowa rezydencji. Obecny pałac założony jest na rzucie zbliżonym do litery „L”, czterokondygnacyjny, od strony dziedzińca mieści się okrągła klatka schodowa, kryty dachem płaskim. Po II wojnie światowej majątek został upaństwowiony i użytkowany przez PGR. Pałac pełnił funkcję domu wypoczynkowego, w latach 70. był użytkowany przez ZOZ w Świebodzicach, później przez ZOZ w Świdnicy i pełnił funkcję sanatorium. Obecnie w pałacu mieści się specjalna szkoła podstawowa oraz ośrodek szkolno-wychowawczy. 
Na dziedzińcu pałacu pierwotnie znajdowała się fontanna. Park rozciąga się na wschód od zabudowań folwarcznych, natomiast od zachodu graniczy z zespołem kościelnym. Dawna kompozycja parku z cennym starodrzewem została zachowana. W miejscu dawnej polany zostało założone boisko sportowe. Park od północy przechodził w naturalną granicę w obszar leśny.
http://www.gmina.swidnica.pl/content/view/14/20/
.. 
... .. ..
Š Copyright 2007.