Jastrzębiec
W polu blękitnym podkowa zlota ocelami do góry, w niej krzyż kawalerski złoty. W klejnocie nad hełmem w koronie jastrząb ze złotymi dzwonkami u łap, trzymający w prawym szponie taką samą podkowę z krzyżem, jak na tarczy.
Z powstaniem tego herbu związana jest pewna legenda.
Podczas panowania Boleslawa Chrobrego Łysa Górą, czyli obecnym Świętym Krzyżem, zawładnęli poganie. Korzystając z tego, że oblodzona góra była nie do zdobycia, bezkarnie urągali królewskim rycerzom, żądając, aby przynajmniej jeden z nich przyszedł bić się za Chrystusa.
Usłyszal to rycerz Jastrzębczyk. Przyczepil do kopyt swojego konia wynalezione przez siebie podkowy, wdarł się na górę, pojmał jednego z pogan i przyprowadził go władcy. Innym rycerzom także rozdał podkowy i wtedy zdobycie pogańskiej fortecy nie było już trudne. Za swój czyn otrzymał herb z podkową i krzyżem, a dawny znak -jastrzębia- umieścił na hełmie.
Herb ten był najczęściej używany przez rodziny mieszkające na ziemi krakowskiej, sieradzkiej, na Mazowszu, a po unii w Horodle - na Litwie.
Jastrzębcem pieczętowało się blisko 500 rodzin - oto najważniejsze z nich: Abrahamowicz, Abramowicz, Baliński, Baranowski, Bełżecki, Beski, Bierzyński, Bobrowski, Borowski, Brzozowski, Charbicki, Dzięcielski, Dzierzgowski, Dziewanowski, Gliszczyński, Grabkowski, Grzebski, Iwański, Jeżewski, Karśnicki, Kępski, Kierski, Konopnicki, Koziebrodzki, Kuczkowski, Kuropatwa, Lutomirski, Łętkowski, Matczyński, Międzylewski, Myszkowski, Niemygłowski, Niemycki, Ocieski, Olszańskt, Osiecki, Paprocki, Piniński, Połubiński, Rytwiański, Sarnowski, Sładkowski, Sługocki, Smolski, Strzembosz, S(z)umowski, Święcicki, Taczanowski, Trzebiński, Węsierski, Wierzbowski, Witowski, Wodziński, Wydżga, Wykowski, Zborowski, Zielonka, Żegocki.
 

RYSUNKI I OPISY AUTORSTWA RAFAŁA KĘDZIERSKIEGO WZIĘTE SĄ ZE STRONY:

 http://www.polonium.de