Rogala. 

Na tarczy dwudzielnej w polu prawym czerwonym jeleni róg, w polu lewym srebrnym róg bawoli czerwony. W klejnocie nad hełmem w koronie róg jeleni i bawoli jak na tarczy.
Według podania Bolesław Krzywousty w roku 1109, wracając z wyprawy wojennej na Pomorze, zatrzymał się we wsi Raski na odpoczynek i polowanie. Podczas łowów został napadnięty przez dzikiego bawołu. Znajdujący się niedaleko monarchy rycerz Bibersztein pochwycił zwierzę za jeden róg i powalił na ziemię. W nagrodę za ocalenie życia otrzymał od władcy do swego herbu przedstawiającego róg jelenia - róg bawoli.
Herb najbardziej rozpowszechniony na ziemi kaliskiej, krakowskiej, lubelskiej, rawskiej, ruskiej i sieradzkiej.

Rogalą pieczętowało się około 140 rodzin - między innymi: Armański, Bibersztein, Chrzanowski, Cielemęcki, Dziatkowski, Grzębski, Jeziersţ, Kaczorowski, Karniewski, Kiciński, Kiełpiński, Kosiński, Krasicki, Lewicki, Łapanowski, Łoski, Machnacki, Marszewski, Maruszewski, Modrzewski, Odrzywolski, Orzechowski, Pilchowski, Przeciszewski, Raszyński, Ręczay(j)ski, Rogaliński, Rogalski, Rozwadowski, Sieciński, Skalski, Skromowski, Skulski, Sobieszczański, Szczygielski, Tchórzewski, Trembiński, Turski, Wessel, Węgrzynowski, Wybicki, Zaborowski, Zawadzki, Żarnowski.
 

RYSUNKI I OPISY AUTORSTWA RAFAŁA KĘDZIERSKIEGO WZIĘTE SĄ ZE STRONY:

 http://www.polonium.de