Godziemba

 W polu czerwonym sosna barwy naturalnej, o trzech konarach i pięciu korzeniach. W klejnocie nad hełmem w koronie pół rycerza w zbroi, trzymającego w prawej ręce taką samą sosnę, jak na tarczy.
Interesującą legendą owiane jest powstanie tego herbu.
W roku 1094 wojewoda krakowski Sieciech wkroczył na czele polskich wojsk na Morawy. Szybko też doszło do starcia. Polski rycerz Godziemba stracił w walce broń. Jeden z nieprzyjaciół widząc Polaka bezbronnym skoczył, aby go pojmać. Godziemba nie tracąc ducha podjechał do pobliskiego lasu i wyrwawszy z ziemi młodą sosnę stanął do walki, po czym pokonał wroga i pojmał go w niewolę. W nagrodę za swój czyn otrzymał herb z wizerunkiem sosny.
Herb był najbardziej rozpowszechniony na ziemi brzeskiej, dobrzyńskiej, kaliskiej, sieradzkiej, a po unii w Horodle - na Litwie.

Godziembą pieczętowały się następujące rodziny: Babski, Bosakowski, Butowicz, Buttmanowia, Chodorowski, Ciechanowski, Czekanowski, Czyż, Daniełowicz, Dąbrowski, Dąmbski, Falkowski, Gieduszycki, Gierowski, Głowiński, Godebski, Godziemba, Gołaszewski, Gorzkowski, Ihnatowicz, Jamiołkowski, Jukowski, Kobyłecki, Korzeniański, Kowalewski, Kreptowicz, Kryliński, Kucharski, Laskary, Lubczyński, Lubiański, Lubrański, Maleszewski, Mintowt, Niżyński, Oborski, Paniewski, Parkosz, Paszewski, Pawlowski, Puniewski, Radecki, Rusinowicz, Rusinowski, Sierawski, Skrzeczyński, Sławoszewski, Snopowski, Sosnkowski, Sosnowski, Starzyński, Stemiński, Sterpiński, Strzałkowski, Sztembarth, Święcicki, Święcimski, Wardeński, Wasuczyński, Wąsowski, Węgleszyński, Węgliński, Wieniecki, Wojarzyński, Wolski, Wysocki, Żeromski, Żórawicki, Żurawski.
 

RYSUNKI I OPISY AUTORSTWA RAFAŁA KĘDZIERSKIEGO WZIĘTE SĄ ZE STRONY:

 http://www.polonium.de