Oława

amek zbudował książę legnicko - brzeski Ludwik I w latach 1359 - 1398. Była to kwadratowa, dwudziestometrowej wysokości wieża z kamienia i cegły oraz budynek mieszkalny
    W 1588 roku książę Joachim Fryderyk przebudowuje dawną budowlę w modnym ówcześnie stylu - renesansie. Prace nadzorowali architekci włoscy tacy jak: B. Niuron, C. Serena, J. Posarino. Wtedy to został między innymi zmieniony szczyt dawnej gotyckiej wieży a także zwiększono obronność warowni. Powstały wały ziemne z bastejami w narożach.
   Ponad pół wieku później znowu trwają prace remontowe na zamku. Tym razem renesansową siedzibę chce zmienić na barokową książę Christian. Prace trwały dwadzieścia jeden lat lecz ich końca książę nie doczekał. Zbudowany został budynek mieszkalny, czterokondygnacyjny z loggią od strony dziedzińca.
    Następny właściciel zamku Jakub Sobieski, syn króla Polski jeszcze bardziej umocnił zamek oraz go powiększył. W tym okresie budowla składała się z trzech trzypiętrowych budynków mieszkalnych oraz zabudowań gospodarczych. Na zamku przebywali przedstawiciele różnych dworów i państw, z którymi Sobieski utrzymywał kontakty towarzyskie a przede wszystkim polityczne (Jakub Sobieski kandydował do tronu polskiego).
    W 1734 roku po czterdziestoletnim przebywaniu na oławskim zamku Sobieski wyjeżdża do rodzinnej Żółkwi i zamek zostaje bez właściciela.
   Prusacy, którzy w 1741 roku opanowali miasto i zamek, rozbierają jego umocnienia. Na zamku mieści się szpital polowy, są też magazyny wojskowe oraz piekarnia.
    W latach trzydziestych XIX wieku rozebrano większą część zamku a dalszym zniszczeniom uległ podczas drugiej wojny światowej.
    W połowie XX wieku odremontowano pozostałości budowli i obecnie jest tam siedziba urzędu miejskiego.