Niemcza

amek zbudowano w XIV wieku na stromym wzniesieniu w miejscu wcześniejszego obronnego grodu kasztelańskiego. Jego założycielem był książę świdnicko - jaworski Bolko I Surowy.
   Podczas trwających wojen husyckich zamek został zajęty przez husytów a później zniszczony. Miało to miejsce w latach 1429 - 1434. Książę legnicko - brzeski Fryderyk I odbudował zniszczoną warownię a  w 1586 roku książę brzeski Jerzy II rozpoczął rozbudowę zamku tworząc wspaniałą rezydencję. Architektami i budowniczymi nowego założenia byli: Bernard Niuron i Hans Lugano. Powstały wtedy między innymi krużganki oraz liczne zdobienia wewnętrzne jak i zewnętrzne.
   W 1735 roku pożar, który wybuchł na zamku w znacznej mierze go zniszczył. Pozostały tylko najniższe piętra budowli. W 1830 roku rozpoczęto jego przebudowę.
  Obecnie w skład zamku wchodzi zespół dwukondygnacyjnych murowanych budynków tworzących skrzydło północne i zachodnie.
  W środku znajduje się dziedziniec wewnętrzny, którego południową część zajmowała kaplica św. Jadwigi. Niestety, ze względu na grożące niebezpieczeństwo zawalenia, została ona rozebrana w 1970 roku i zachował się tylko jej rzut poziomy.
   W zamku mieszczą się zakłady odzieżowe.