Sobieszów
Chojnik

a skalistym, trudnym do zdobycia, granitowym szczycie wznosi się zamek zwany Chojnik od nazwy wzniesienia. Postawiony został w latach 1355- 1364 przez Bolka II Małego wnuka Władysława Łokietka na miejscu myśliwskiego dworku Bolka I Surowego. Jego celem była obrona południowych granic księstwa.
   Po śmierci Bolka II jego żona Agnieszka, obecna właścicielka zamku darowuje go jednemu z rycerzy dworu świdnicko - jaworskiego Gotardowi Schoff'owi, założycielowi rodu Schoffgotschów. Nowy właściciel rozbudowuje, powiększa i umacnia zamkowy kompleks kamiennymi fortyfikacjami. Buduje także między innymi kaplicę zamkową, stajnie, zbrojownię.
    W czasie wojen husyckich zamek zostaje gniazdem rycerzy rozbójników.  W XVI wieku ponowna rozbudowa powiększa warownię o wielką basteję i mur obronny od strony północno - zachodniej. Przystosowuje ją także do broni palnej.
    31.08.1675 roku uderzenie pioruna powoduję pożar zamku, który od tego czasu pozostaje w ruinie. Właściciele stawiają w pobliskich Cieplicach okazały pałac a pozostałością zamku już się nie interesują.
   Dobrze zachowane fragmenty pozwalają śledzić fazy rozbudowy zamku: od górnego zamku z okrągłą wieżą z XIV wieku, do kaplicy zamkowej i zbrojowni z XV wieku, renesansowego dziedzińca z wieżami strażniczymi i zabudowaniami gospodarczymi z lat 1500-1560 aż po nowe umocnienia obronne z XVII w na północno - zachodniej stronie.