Sambor
ierwszy zamek wzniesiny został przez książąt ruskich. Wokół niego powstała osada, która w późniejszym czasie została zniszczona. o niecałe 2 mile dalej powstała wtedy nowa osada zwana Nowym Samborem a Władysław Jagiełło w 1419 roku nadaje jej prawa miejskie. Zbudowany został także dwór królewski, o którym tak piszą lustratorzy w 1596 roku: "parkan wokoło drzewem pod topor spuszczanym, w ktorym basteczek okrągłych 2; brona drzewiana podmurowana, nad nią bania okrągla, pobita blachą biallą. Druga brama z banieczką, blachą białą pobita z gałką pozlacaną; mury wyzey 2 łokci wysokie opasuią dziedziniec. Dom dla krola, inny dla krolowy; w ogrodku pod okny pokoiow KJM. kosciołek drzewiany, na nim wiezyczka na xtalt latarniei; ołtarz roboty stolarskiei, farbami cudnemi y zlotem wkolo o- chendozony; wposrzodku wisi latarnia kamienia dartego".  W tym czasie starostą był Jerzy Mniszech - wojewoda sandomierski i żupnik ziem ruskich.
  W 1605 roku na zamku gościł Dymitr Samozwaniec.
  Druga wojna szwedzka a także zaraza wybuchła w 1707 roku znacznie zniszczyła miasto i zamek. Oto fragment dotyczący zamku z przeprowadzonej 1714 roku lustracji: "wiazd do zamku od miasta, most z poręczem; brama z drzewa w kwadrat, guntami pobita, na niey izdebek 2, na dole kordy garda; brama druga w kwadrat, w drzewo budowana, na gorze komora; zabudowania gospodarskie (opis takowych). Palac w zamku: ten opisać trudno, bo wierzch gontowy zgnił y powały na doł pospadały; sciany miescem powybierane, piecy porozwalane. Rezydencya administratorów (opis). Wkoła całego zamku po wale parkany z dyłów, miescem całe prząsła, miescem powywracane y drzewo pozabierane. Młynów 2, sadzawek 3, ale zamulone".
  W 1732 roku August II pozwolił żydom na budowanie domów i sklepów na gruncie zamkowym.
  Lustracja z 1762 roku podaje: "wchodząc do pałacu z dziedzińca, galerya na słupach 9, posadzką kamienną wysadzana, fopis pokojów). Wszedłszy pod dach altanki 2 naprzeciwko siebie; w jednej conservatur archivum zamku, w drugiej jest kaplica, 1/1 medio mensa, troche złotem malarskiem adornowana. Pałac gliną ab extra oblepiony y wapnem frynkowany, cały około wałem z ziemi otoczony, w ktorego rogach jeszcze znaki ad instar bastyonow znajdują się; wierzchem wałów płot, ex opposito pałacu wierzbami i różnym drzewem rodzajnym osadzony, po drogiej zaś stronie między i około dębów dwóch altanki, grabiną i wierzbiną osadzone. Blech bez parkanu i żadnego ogrodzenia, na którym powinni mieszczanie i przedmieszczanie płótna swoje tak w sztukach, jak i kawałkach, za zwyczajną bielić zapłatą. Budynków żydowskich cir- cumcirca na blechu 40; z 11 większych domów po kam. łoju topionego dawać powinni, z innych po pół."