Niemodlin

siążę Bolesław I syn Bolka I Opolskiego zbudował w 1313 roku drewniany zamek.  Po śmierci ojca Bolka I księstwo opolskie zostało podzielone pomiędzy trzech jego synów. Bolesławowi przypadł Niemodlin i okoliczne ziemie więc tutaj postawił swoją siedzibę i przyjął tytuł "księcia niemodlińskiego". Następnie zamek był siedzibą Piastów opolskich a po ich wymarciu przeszedł w ręce niemieckich rodzin feudalnych.
    W latach 1573 - 1577 zamek został przebudowany na późnorenesansową rezydencję. Następne przebudowy i rozbudowy miały miejsce w latach 1589 - 1592 oraz w 1610 roku. Właścicielami warowni była rodzina Pucklerów. Także w następnym wieku przebudowywano zamek /1740 i 1787-88/. Prace te dotyczyły jednak głównie wnętrz zamku i jego wystroju.
   Zamek składał się z czterech skrzydeł, które tworzyły wewnętrzny dziedziniec. Dziedziniec ozdobiony był arkadami, bardzo modnymi w ówczesnym czasie. Wjazd na zamek prowadził przez budynek bramny (obecny powstał w XVIII wieku) oraz wieżę zamkową. Na zamku znajduje się także kaplica zbudowana w 1610 roku a całkowicie przebudowana w XIX wieku. Podczas tego remontu zamurowane zostały krużganki.
   Zamek otacza park, który został założony na miejscu fosy.

Na prośbę obecnych właścicieli zamku zamieszczam ich tekst:

"Pierwotnie w miejscu gdzie obecnie położony jest zamek, istniała drewniana kasztelania. Na jej pozostałościach około 1313 roku książę Bolko I Niemodliński zbudował zamek. Zamek od roku 1314 do 1382 był rezydencją książąt niemodlińskich. W 1428 roku został zniszczony podczas wojen husyckich, następnie doszczętnie spalony w pożarze w 1552 roku. Jego pozostałości przejął w zastaw hrabia von Logau, a następnie odsprzedał go wraz z całym miastem Kasparowi von Pückler, który rozpoczął odbudowę zamku w 1581 roku, trwającą do 1591 roku.

Dwukrotnie przebudowywany na rezydencję renesansową w latach 1575 i 1589–1592. Na początku XVII w., kiedy zamek przeszedł w ręce rodu von Promnitz był dalej przebudowywany i rozbudowywany. W 1610 roku zostało dobudowane czwarte skrzydło z kaplicą zamkową. Zamek został ponownie zniszczony w 1643 roku w czasie wojny trzydziestoletniej, a następnie odbudowany. Następna przebudowa, tym razem w stylu barokowym, miała miejsce w XVIII w., kiedy właścicielem zamku został hrabia Jan II Nepomuk von Praschma. Jego rodzina władała zamkiem, aż do 1945 roku.

Prawie do końca wojny zamieszkiwany był przez prawowitych właścicieli – ród von Praschma – został przez nich opuszczony przed nadejściem Armii Czerwonej. W okresie późniejszym ciągle grabiony i plądrowany. Po II wojnie światowej był siedzibą: Państwowego Urzędu Repatriacyjnego, liceum i szkoły podoficerskiej. Później przez 10 lat stał opuszczony, aż w 1990 kupił go prywatny inwestor, który go częściowo wyremontował. Następnie zamek przechodził z rąk do rąk a jego przyszłość mieniła się ciemnymi barwami. W bieżącym roku powrócił w posiadanie polskich właścicieli, którzy pragną go odnowić i przywrócić mu dawną świetność."

Zwiedzanie zamku.